– Novemberi hivatalba lépése óta először látogat Magyarországra. A Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) együttműködésébe hogyan kapcsolódik be Magyarország mint megfigyelőstátussal rendelkező tagállam?
– Valóban ez az első hivatalos látogatásom Magyarországon, amióta a Türk Államok Szervezetének főtitkáraként hivatalba léptem, azonban nem először járok Budapesten, 1986-ban látogattam először a magyar fővárosba. Magyarország 2018. szeptember 3. óta megfigyelő állam a Türk Államok Szervezetében – ez természetesen nem véletlenül alakult így. Partnerségünk Magyarországgal a közös érdekekben és a közös történelemben gyökerezik, beleértve a közös örökséget és a nyelvi köteléket. A 2018-as TÁSZ-csúcstalálkozón Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt mondta, „a magyarok a hun–türk Attila leszármazottainak tartják magukat, a magyar pedig a türk nyelvek rokona”.
Magyarország több mint egy évtizede tartó keleti nyitás politikájának köszönhetően stratégiai szintet ért el a türk államokkal fennálló kétoldalú kapcsolataiban, emellett sokkal többet jelent nekünk, mint megfigyelő tagállam.
Mostanra a szervezet minden tagállamának fővárosában van magyar képviselet, és jelentősen megnőtt Magyarország, valamint a türk országok közötti kétoldalú hivatalos látogatások száma. A TÁSZ tagállamai a szamarkandi csúcstalálkozón megerősítették elkötelezettségüket a Magyarországgal fennálló partnerségük erősítése mellett. Magyarország ugyanis folyamatosan aktív szerepet vállal a TÁSZ-ban, különféle kezdeményezéseket vezet és vesz bennük részt, például az oktatás, a gazdaság és a kereskedelem területein. Ahogyan Orbán Viktor miniszterelnök is említette korábban, az elmúlt években a szervezet tagállamai és a Magyarország közötti kereskedelem a háromszorosára, 4,5 milliárd dollárra emelkedett, ami természetesen nem elég, de továbbra is dolgozunk a számok növelésén. A TÁSZ budapesti képviseletét azzal a céllal hozták létre, hogy továbbfejlessze Magyarország és a türk államok közötti együttműködést, valamint előkészítse a visegrádi négyek országaival és az európai intézményekkel való együttműködést. A TÁSZ tagországaiban több mint 160 millióan élnek, és a szervezet GDP-je több mint 1500 milliárd dollár, ez is mutatja jelentőségünket.